Zabawy i konkursy

 

Poniżej przedstawiamy kilkanaście przykładowych zabaw i konkursów, które organizujemy podczas przyjęć weselnych:

KONKURS TAŃCA
Ilość osób: kilka par (sędziowie: Para Młoda, Świadkowie)

Konkurs wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie. W zależności do wersji tej zabawy może ona przyjąć następujące formy:
  - taniec z balonem (para, która zgubi balon odpada),
  - taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak
    zamieniają się marynarkami (ostatnia para odpada).

TEST ZGODNOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ

Ilość osób: Para Młoda


Rekwizyty: 2 krzesła, karty z napisami JA/ON, JA/ONA


Na środku parkietu ustawiamy dwa krzesła oparciami do siebie. Państwo Młodzi siadają na krzesłach w rękach trzymając kartki JA/ON (Pani Młoda), JA/ONA (Pan Młody). Zabawa polega na zadawaniu przez prowadzącego pytań Młodym Małżonkom. Po zadaniu przez prowadzącego pytania np. Kto częściej mówi: "Kocham Cię"?
Państwo Młodzi odpowiadają na pytanie podnosząc do góry odpowiednie karty. Pytania mogą być różne...
Mogą być to pytania dotyczące codziennego życia, hierarchii w związku itp.

WÓZEK

Ilość osób: Para Młoda, świadkowie oraz chętni goście

 

W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Prowadzący zapowiada, iż tym oto tańcem Młoda Para rozpoczyna kwestować na wózek dla maleństwa, które pewnie wkrótce pojawi się na świecie. Świadkowie dostają miseczki bądź talerzyki, do których będą zbierać datki. Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, ale aby móc zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka.

POCIĄG
Ilość osób: maksymalna (najlepiej wszyscy goście)

Osoby ustawiają się jedna za drugą w "wagoniki", do muzyki "jedzie pociąg z daleka" zaczyna się taniec co pewien czas przerywa się muzykę, oznajmia do jakiej stacji w jakim kraju dojechaliśmy, w każdym kraju należy obowiązkowo zatańczyć taniec narodowy (Francja - kankan, Rosja - kazaczok, Wiedeń - walc, ...).

ZABAWA Z KRZESŁAMI
Ilość osób: dowolna

 

Osoby ustawiają się wokół krzeseł ustawionych w kole (krzeseł jest zawsze o jedno mniej niż uczestników), gra muzyka, przy każdej przerwie "zawodnicy" zajmują wolne miejsce, osoba dla której zabraknie miejsca odpada
z zabawy.

TELEGRAM Z KLUBU STARYCH KAWALERÓW

Ilość osób: 2 osoby - skecz

 

Są to "Życzenia Dla Pana Młodego" w języku włoskim od Starych Kawalerów z tłumaczeniem na język polski.

TANIEC Z MARYNARKAMI
Ilość osób: 5 par

 

Panowie musze mieć założone marynarki.

Zasady zabawy: Pary tańczące przy muzyce, w momencie kiedy orkiestra przestaje grać mężczyzna przekazuje marynarkę kobiecie, ostatnia para odpada, orkiestra gra ponownie, kiedy przestaje grać partnerka przekazuje marynarkę partnerowi, wygrywa para, która jako ostatnia zostanie na parkiecie. Można kazać zapinać guziki lub marynarkę zakładać na raz na lewą raz na prawą stronę.

JAKA TO MELODIA?

Ilość osób: po kilka osób do dwóch drużyn

 

W tej zabawie wybieramy ochotników do dwóch drużyn - jedną drużynę stanowi rodzina oraz znajomi Pani Młodej wraz z Panią Młodą - drużyna przeciwna to rodzina i znajomi Pana Młodego z Panem Młodym na czele. Pani Młoda i Pan Młody siadają na krzesłach w otoczeniu swoich drużyn. Orkiestra zaczyna grać fragment znanego utworu - drużyny mają za zadanie zgadnąć "Jaka to melodia?". Jeżeli ktoś
z drużyny zna odpowiedź podnosi rękę do góry,
a prowadzący zabawę podchodzi do niego z mikrofonem
i prosi o udzielenie odpowiedzi. Ta drużyna, która rozpozna więcej utworów muzycznych wygrywa.

PRZECHODZENIE POD SZNURKIEM
Ilość osób: kilka par

 

Potrzebny sznurek (3-4m). Zasady zabawy: dwóm osobom każemy stanąć na środku sali z rozciągniętym sznurkiem, pozostałe osoby staja po jednej stronie, gra muzyka, wszystkie pary tańczą i przechodzą pod rozciągniętym sznurkiem, raz w jedną, a raz w drugą stronę, osoby stojące ze sznurkiem obniżają go po każdym przejściu wszystkich par, tańczące pary nie mogą się puścić, odpada para, która dotknie sznurka.

BALONIKI Z ZADANIAMI

Ilość osób: dwie - Para Młoda

 

Rekwizyty: balony, z włożonymi do środka karteczkami,
2 szpilki. W tym zadaniu prowadzący przygotowuje wcześniej np. 10 balonów, do których wrzucone zostały karteczki z wypisanymi dziesięcioma różnymi domowymi obowiązkami. Pani Młoda i Pan Młody otrzymują po jednej szpilce, zabawa polega na tym, że Państwo Młodzi przekłuwają kolejne balony i czytają na głos jakie obowiązki przypadną im w udziale w świeżo zawartym małżeństwie. Oczywiście opis tych obowiązków może być niekonwencjonalny, można również np. przygotować balony w dwóch różnych kolorach i prosić Panną Młodą, aby przekuwała balony czerwone, a Pan Młody niebieskie.
Przykładowe obowiązki Pana Młodego:
Będę z uśmiechem witał Teściową podczas kolejnej niezapowiedzianej lustracji naszego mieszkania i z radością podawał jej będę kawunię.
Przykładowe obowiązki Pani Młodej:
Będę pozwalała mężowi na wieczorne wypady z kolegami

i nie mrugnę nawet okiem jeśli po powrocie będzie od niego unosił się zapach niejednego piwka.

ZABAWA Z BALONAMI
Ilość osób: jak najwięcej

 

Potrzebne dużo balonów.
Zasady zabawy: każda Pani przywiązuje sobie do obu nóg po jednym nadmuchanym balonie, zabawa polega na tym, aby goście podczas tańca nadeptywali balony innych, wygrywa para, która na parkiecie pozostała z kompletem lub ostatnim balonem.

UBIERANIE NA CZAS
Zgłasza się na ochotnika czterech panów.

 

Ustawia się 4 krzesła oparciami do siebie, tak, żeby oparcia tworzyły kwadrat. Każdy z Panów siada na krześle. Zdejmuje marynarkę i wiesza ją na oparciu. Orkiestra prosi, żeby panowie przeszli o dwa krzesła w prawo. Siadają, zdejmują krawat i wkładają do kieszonki marynarki (wiadomo, że nie własnej). Następnie przesuwają się o trzy krzesła w lewo, tam zdejmują but i zostawiają go obok krzesła. Dalej o 6 krzeseł w prawo i tam zostawiają w bucie skarpetkę. Potem jeszcze robią ze dwa niepełne okrążenia. Który pierwszy się ubierze wygrywa nagrodę.

WYCIECZKA DO ZOO
Ilość osób: 14

 

Prowadzący powinien wybrać chętnych, na których składają się dwie drużyny: drużyna Pani Młodej i drużyna Pana Młodego.
Skład każdej z nich wygląda następująco:
Mężczyzna – Tata
Kobieta      – Mama
Mężczyzna – Witek
Mężczyzna – Jacek
Kobieta      – Zosia
Mężczyzna – Azor
Mężczyzna – Słoń

TANIEC Z FIGURAMI
Ilość osób: 8 par

 

Zabawa, w której bierze udział kilka par tańczących w rytm muzyki. Gdy muzyka przestaje grać, prowadzący mówi ile rąk 
i nóg u każdej pary ma się znaleźć na podłodze i tak na początku: 4 ręce 4 nogi, 2 ręce 4 nogi, 2 nogi 3 ręce, 2 ręce 2 nogi, 2 nogi jedna ręka, 3 nogi jedna ręka itd.